פסח ניסן תשע"ו – פשוט ונצחי / אבי רט

זה כל כך פשוט.

לא צריך קופירייטרים ואנשי קריאייטיב. לא צריך דוברים ויחצ"נים. לא צריך יועצים אסטרטגיים ומנהלי קמפיין. לא צריך שלטי חוצות ופרסומות מרצדות. לא צריך מיתוג ולא צריך בידול. לא צריך לייקים ושיתופים בפייסבוק, ולא צריך ציוצים בטוויטר. לא צריך לצאת לכיכרות ,ולא צריך לצעוד בתהלוכות ולזעוק סיסמאות.

צריך בסך הכל לשבת ליד השולחן- ולדבר. כמה פשוט- ככה נצחי.

מיטב המוחות בעולם הפרסום, הכלכלה, הפוליטיקה, הספורט, המחשבים וכיוצא בזה מייגעים את עצמם ואת מוחם הקודח איך מפרסמים מוצר, איך דואגים שאורך חיי המדף שלו יהיו ארוכים, מה עושים כדי שאנשים יצרכו אותו, איך מייצרים מסר שיהיה ויראלי שיגיע לכמה שיותר אנשים, איך מחדשים, מתחדשים ומתעדכנים, איך פועלים, חיים ומתפקדים בעולם של ניו-מדיה. איך שורדים ומשמרים את הסיפור והנרטיב בעולם שחי בין כותרות למבזקים, בעולם קצבי בו הכל מתחלף מהר ולא מאפשר לעכל ולהתבונן.

איך מדברים על דברים מוחלטים וברורים ונצחיים בעולם ובתרבות של 'פוסט', המקדשת את הספק, את ההיסוס, את ההתלבטות ,את חוסר הודאות, את שחיטת כל פרה קדושה וחילול כל קדוש ויקר ?

לו רק היו מתבוננים ורואים שזה כל כך פשוט. כל כך נצחי – יושבים ליד השולחן- ומדברים.

כבר 3000 שנה שהפטנט הזה עובד. אצל כל העדות, בכל היבשות, עם כל הניגונים, המסורות, המתכונים והמאכלים.

אלפי שנים בהם מיליוני עיניים בורקות ונוצצות של ילדים מתוקים חיכו לאפיקומן ושאלו בהתרגשות 'מה נשתנה', ומיליוני הורים וסבים וסבתות ענו להם בעיניים בורקות לא פחות וסיפרו להם את סיפור חייהם כאילו הם יצאו ממצרים.

אלפי שנים של מרוץ שליחים אין סופי בו דור מעביר לדור את המטה היהודי כדי שזה יעביר אותו בבוא העת לדור הבא, וכן הלאה עד סוף כל הדורות.

אלפי שנים של אמונה פשוטה, של חיבור כל החלקים לשלם הגדול יותר מסך חלקיו, של התמסרות ודאגה להמשך, ולהעמדת דורות ישרים ומבורכים.

בשביל שכל זה יקרה צריך לדאוג רק לשני דברים פשוטים- שיהיה הדור הבא, ושיסכים לשבת איתנו ליד השולחן. מי שדאג לכך שאכן כך יהיה- שרד והעביר את מטה השליחים מדור לדור. ומי שלא דאג לכך- התאדה ונעלם אל תהום נשיית ההיסטוריה, ונשכח מלב.

הרבה רעשי רקע נשמעים וניצבים בדרך, מאיימים לבלבל, לטשטש, לפתות, להסית ולהסיט מן הדרך. הרבה כוחות מנסים לסלול נתיבים ושבילים חדשים אשר לא שערום האבות. הרבה מוצרים מתוחכמים נמצאים על מדף האמונות וההשקפות. ומול כל הכוחות האדירים הללו- יושבת לה המשפחה היהודית ליד שולחן הסדר, מחברת בין דורות- ועושה את המעשה הכי פשוט- מספרת את הסיפור. שנה אחרי שנה, פעם אחר פעם.

כל כך פשוט. כל כך נצחי.

חג כשר ושמח !