פרשת מקץ כסלו תשע"ו דצמבר 2015 / אבי רט

 נִקְבְּצוּ עָלַי 

כשם שדברים שרואים משם לא רואים מכאן, כך גם דברים שרואים לאורו של נר חנוכה הדקיק, לא תמיד נראים בבירור ובבהירות לאורם של נרות ימי החולין וכותרות היום-יום.

יוונים  נִקְבְּצוּ עָלַי . רומאים  נִקְבְּצוּ עָלַי  . ישמעאלים  נִקְבְּצוּ עָלַי . אירופאים  נִקְבְּצוּ עָלַי . אמריקנים  נִקְבְּצוּ עָלַי . אנטישמים  נִקְבְּצוּ עָלַי .

ובעצם מי בהיסטוריה האנושית לא  נִקְבְּצוּ עָלַי ? והאם בכלל הייתה איזו תקופה בקורות ימי האנושות שלא  נִקְבְּצוּ עָלַי  ?

ולמה בעצם כולם כל הזמן  נִקְבְּצוּ עָלַי  כל כך ?

בשבוע שעבר העברתי הרצאה נוספת למשלחת בכירה של אנשי עסקים מסין שבאו לכאן לעשות עסקים וביקשו לדעת לפני העסקים- מה בעצם הסיפור של העם היהודי, מהם שורשיו, מהי תרבותו, מהם ערכיו, ובעיקר- מה סוד הישרדותו וחכמתו של העם הזה. עם סיום השיחה, קם ראש המשלחת ושאל שאלה פשוטה: 'כבוד המרצה', אמר בנימוס,' לפי דבריך בהרצאה, ולפי הנתונים שהצגת לפנינו, הראית לנו במספרים שהעם היהודי מונה היום פחות או יותר 14 מיליון יהודים, ושאוכלוסיית כדור הארץ מונה פחות או יותר 7 מיליארד בני אדם. זאת אומרת שהעם היהודי הוא בסך הכל 0.2% מאוכלוסיית כדור הארץ. כמו כן הוספת נתון נוסף שבחמישים-שישים שנים האחרונות אחוז היהודים מקבלי פרס נובל בכל תחומי ומקצועות החיים הוא בסביבות 25-35 אחוז, וכי במשך עשרות שנים כ 49% מבין אלופי העולם בשח-מט הם יהודים. הנתונים הללו פשוטים ומדהימים. והשאלה שלי – אז למה בעצם שונאים אתכם ? הרי אתם תורמים לאנושות בכל תחומי החיים בלי שום פרופורציות לגודל היחסי שלכם  כעם ?', ובמילים שלי- למה כולם כל כך הרבה שנים עושים עליכם  'נִקְבְּצוּ עָלַי'  ?

עניתי את מה שעניתי, והתפתח דיוק מרתק, ובדרך הביתה לאחר ההרצאה , בדרך להדליק את הנר הקטן והדקיק בחנוכיה, חשבתי לעצמי שאולי הנר הקטן הזה זו הסיבה ל נִקְבְּצוּ עָלַי' . הוא פשוט מטריף אותם הנר הזה. נר קטן שמסרב לדעוך ולהיכבות כבר אלפי שנים. נר שידע סופות ורעמים, גלויות והגליות, רדיפות וגירושים, קרבות ומלחמות- ופשוט מסרב להיכבות.

הנר הקטן והנצחי הזה הוא הסיבה העמוקה והפשוטה ל 'נִקְבְּצוּ עָלַי' . משהו בעוצמה שיש בנר הקטן והלכאורה שברירי הזה מוציא את כולם מדעתם. הם ראו במהלך ההיסטוריה האנושית אימפריות גדולות שנעלמו, שמש עמים ששקעה, מעצמות שקרסו, ומנהיגים שכבה נרם ושקעו אל תהום השכחה ונשיית ההיסטוריה, ומול כל אלו עומד נר אחד דקיק וקטן, ומסרב להיכבות. ולא רק שהוא לא נכבה, אלא הוא מאיר לעולם כולו וליושביו בלי שום פרופורציה לגודלו.

בדיוק בגלל זה  'נִקְבְּצוּ עָלַי' . ובדיוק בגלל זה –  "אָמְרוּ לְכוּ וְנַכְחִידֵם מִגּוֹי וְלֹא יִזָּכֵר שֵׁם יִשְׂרָאֵל עוֹד".

ובדיוק בגלל זה נמשיך להתפלל ליום שבו בזכות הנר הקטן נזכה לחֲשׂוֹף זְרוֹעַ קָדְשֶׁךָ וְקָרֵב קֵץ הַיְשׁוּעָה.

מתוך שבת שבתון לפרשת מקץ